Praca w Niemczech przez agencję pośrednictwa pracy

17964794_303

Zdaniem wielu Polaków podjęcie pracy w Niemczech opłaca się dużo lepiej niż w Polsce. Znalezienie dobrze płatnej pracy w Niemczech nie stanowi aż tak dużego problemu. Pracy możesz poszukać sam lub skorzystać z ofert, które przedstawi Ci agencja pośrednictwa pracy działająca w Polsce lub w Niemczech. O tym jakie korzyści niesie za sobą jedna i druga opcja dowiesz się niżej.

Profesjonalne agencje pośrednictwa pracy bywają szczególnie pomocne w sytuacjach kiedy ubiegająca się o posadę za granicą osoba, posiada niskie wykształcenie oraz słabo zna język Niemiecki, ale i nie tylko. Kontakt z agencją sprawi, że do pracy nie pojedziesz w tak zwane “ciemno” a wszystkie niezbędne szczegóły zostaną dogadane jeszcze przed wyjazdem.

Pracy w Niemczech dla Polaków nie brakuje

Ofert pracy za naszą zachodnią granicą nie brakuje. Wystarczy zajrzeć do internetu na portale ogłoszeniowe lub niemieckie by przekonać się jak bardzo rynek pracy stoi dla nas otworem. Zatrudnienia szukać możesz jednak nie tylko w internecie, jeżeli na portalach poświęconym tego typu zagadnieniami nie znajdujesz nic interesującego, zajrzeć możesz do gazet, popytać znajomych lub oczywiście skontaktować się z renomowaną agencją pośrednictwa pracy w Polsce lub bezpośrednio za naszą zachodnią granicą.

Jak znaleźć dobre biuro pośrednictwa pracy?

Polacy do obu tematów podchodzą z dystansem i ograniczonym zaufaniem. Wolimy sprawdzić wszystko dwa razy niż przez nieuwagę natknąć się na minę. Nie każdy jednak wie jak się do tego zabrać i jak odpowiednio zadbać o to, by spośród wielu ofert wybrać tą jedną najbardziej opłacalną i aby umowa o pracę została podpisana zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami i oczekiwaniami.

  • Internet i opinie społeczeństwa

Najczęściej szukamy w internecie, przeglądamy rozmaite fora internetowe i korzystamy z opinii innych osób. Internet to prawdziwa skarbnica informacji gdzie z pewnością znajdziemy odpowiedź niemal na każdy temat, który nas interesuje. Pamiętaj jednak, że w internecie możesz znaleźć również informacje fałszywe, przed podjęciem decyzji dokładnie sprawdź opinie o danej agencji dwa razy.

  • Czas działania agencji

Kolejnym ważnym czynnikiem, na który powinieneś zwrócić uwagę jest staż działania, sprawdź jak długo pośrednik działa na rynku i jakie posiada certyfikaty. Najkrótszy czas działania takiej działalności, po którym możemy stwierdzić, że jest ona godna zaufania to 1-2 lata.

  • Kontakt z Klientem, terminowe i rzetelne wywiązywanie się z umów

W trakcie współpracy powinniśmy zwrócić uwagę na terminowe wywiązywanie się z podjętych przez agencję działań i umów, które nawiązała z osobami z którymi współpracuje. Podjęte działania powinny zostać realizowane zgodnie z ustaleniami, tak aby zgłaszająca się do agencji pracy osoba była w pełni usatysfakcjonowana i zadowolona ze świadczonej pomocy.

  • Obecność w rejestrze

Koniecznie zwróć uwagę na fakt, czy firma wpisana jest do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Rejestr taki znajdziesz bez problemu w internetowym Systemie Teleinformatycznym Obsługi Rejestrów PSZ.

agencja pracy1

Lepiej podpisać umowę z polską czy niemiecka agencją?

Jeżeli korzystasz z biura pośrednictwa pracy w Polsce pamiętaj, że polski pośrednik nie może skierować cię do niemieckiego pracodawcy jeżeli nie ma podpisanej umowy z niemieckim pracodawcą. Korzystając z usług agencji za naszą zachodnią granicą otrzymasz więcej ofert od niemieckich pracodawców. Niezbędna będzie wówczas znajomość języka niemieckiego przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Dodatkowo musisz liczyć się z faktem, iż umowa o pracę oparta będzie również na prawie niemieckim, czyli Twoje prawa i obowiązki mogą się znacząco różnić. Podstawowe różnice w umowie przedstawiamy poniżej:

Wypowiedzenie

Samo zawarcie umowy o pracę w naszym i sąsiadującym kraju nie różni się znacząco, zasadnicze różnice pojawiają się jednak w prawie pracy. W Polsce przebywając na urlopie czy zwolnieniu chorobowym prawo chroni Cię przed zwolnieniem, u naszych zachodnich sąsiadów choroba lub urlop nie powodują zatrzymania czy nieważności otrzymanego wypowiedzenia.  Różnice pojawiają się również w przypadku wypowiedzenia. Umowa na okres próbny (do 6 miesięcy) czas wypowiedzenia może wynosić 2 tygodnie.

Urlopy i chorobowe

Podpisując niemiecką umowę o pracę spotkasz się również z różnicami dotyczącymi urlopu. W Niemczech nie ma możliwości zbierania dni urlopowych z jednego na drugi rok. Jeżeli w danym roku nie wykorzystasz urlopu to on po prostu przepada. Podstawowy i minimalny okres urlopowy przy 6 dniowym tygodniu pracy wynosi 24 dni. W przypadku zwolnienia chorobowego, pracodawca ma obowiązek wypłacania pracownikowi pensji podstawowej przez 6 tygodni. Po tym okresie chorobowe wypłaca pracownikowi niemiecka kasa chorych gesetzliche Krankenkasse płacąc mu 70% procent wynagrodzenia brutto, nie więcej niż 90% wynagrodzenia netto.

Dochodzenie swoich roszczeń

Jeżeli, z któregoś punktu umowy pracodawca nie wywiązał się należycie, możesz dochodzić swoich praw. W Polsce odpowiednie kroki możesz podjąć w okresie do trzech lat, w Niemczech wygląda to nieco inaczej. U naszych zachodnich sąsiadów, w umowie musi pojawić się informacja o tak zwanych terminach zwitych, które mówią iż po pewnym czasie od zgłoszenia roszczenia w jakiejś sprawie może ono zostać przedawnione z powodu nie podjęcia dalszych kroków w tej sprawie. Niemieckie prawo zezwala na bardzo krótkie okresy zwite trwają one 3 miesiące. Oznacza to, że jeżeli pracodawca nie zapłacił pracownikowi wynagrodzenia, a pracownik przez 3 miesiące nie złożył zawiadomienia do sądu, pracodawca nie ma żadnego obowiązku uregulowania należności.

Praca po godzinach

Podpisując umowę niemiecką musisz liczyć się z tym, że nie spotkasz się z dodatkową płacą za nadgodziny. Nawet jeżeli zostaniesz po godzinach, za wykonaną robotę otrzymasz takie wynagrodzenie jak zostało zawarte w umowie. Jest jednak pewien plus takiego prawa – za pracę w godzinach nocnych otrzymasz dzienne wynagrodzenie podwyższone o 20%.

Co powinna zawierać umowa między agencją, a pracownikiem

Podpisując umowę z agencją pośrednictwa pracy powinieneś dokładnie ją przeczytać, by być nie tylko pewnym swoich praw w momencie kiedy zostaną one naruszone ale również sprawdzić czy całość jest w pełni zgodna z prawem. W umowie powinny znajdować się następujące punkty:

  • Nazwa firmy w której będziesz pracował i dokładny adres siedziby.
  • Okres zatrudnienia.
  • Rodzaj pracy jaką masz wykonywać i warunki pracy.
  • Wynagrodzenie jakie Ci przysługuje.
  • Świadczenia socjalne.
  • Warunki ubezpieczenia społecznego, zabezpieczenie w przypadku nieszczęśliwych wypadków i chorób tropikalnych.
  • Zakres odpowiedzialności cywilnej w przypadku niewywiązania się z umowy dla obu stron.
  • Obowiązki osoby kierowanej do pracy za granicą.
  • Uprawnienia osoby kierowanej do pracy za granicą.
  • Informacje o trybie i warunkach panujących w danym państwie względem zatrudnionego obcokrajowca.
  • Wysokość opłat pobieranych przez firmę z tytułu rzeczywistych poniesionych opłat związanych z pośrednictwem.

umowa

Jakie dokumenty musisz mieć jeśli chcesz szukać pracy w Niemczech

Jeżeli ubiegasz się o pracę w Niemczech powinieneś zgromadzić wszelkie niezbędne i oczywiście pomocne dokumenty. Do niezbędnych dokumentów należą między innymi dowód osobisty, profesjonalnie napisane CV, list motywacyjny i referencje. W komplecie podstawowych dokumentów powinna znaleźć się karta EKUZ, dzięki której będziesz miał prawo do skorzystania z opieki zdrowotnej u naszych zachodnich sąsiadów. Dodatkowo jeżeli posiadasz potwierdzenie odbytego kursu językowego, zdobytych uprawnień, prawo jazdy międzynarodowe lub każdy inny dokument potwierdzający Twoje umiejętności – radzimy zabierz ze sobą!

Plusy i minusy pracy poprzez agencję

Jednym z najważniejszych minusów pracy poprzez agencję jest to, że zatrudnione osoby często padają ofiarą oszustwa. Przed podjęciem zatrudnienia należy dokładnie sprawdzić czy agencja założona została zgodnie z prawem, działa rzetelnie i jaka jest opinia pracowników, którzy już korzystali z tych usług.

Praca poprzez agencję pracy ma jednak dość spore zalety. Zgłaszając się do nich otrzymujesz wiele ofert pracy w jednym miejscu, dzięki czemu możesz dostosować ofertę do swoich oczekiwań. Dodatkowo pracujący tam specjaliści zadbają o dostosowanie miejsca zatrudnienia do tego czego oczekujesz. Z takiego rozwiązania powinien skorzystać każdy komu zależy na czasie – tutaj proces rekrutacji przebiega dość szybko. Korzystając z takich usług możesz również przestać martwić się formalnościami, wszelkie kwestie prawne pozostają po stronie biura pracy.

Praca w Niemczech poprzez agencję pracy zdecydowanie się opłaca. Pamiętaj jednak, że mówimy tutaj o wiarygodnym i w pełni profesjonalnym miejscu, gdzie każda formalność zostaje załatwiona zgodnie z prawem.

 

1 odpowiedzi "Praca w Niemczech przez agencję pośrednictwa pracy"

  1. Według mnie najważniejsze są opinie ludzi, którzy już mieli okazję pracować z daną agencją i sprawdzili m.in: wypłacalność czy komfort pracy. Zanim sam podjąłem pracę w mg solutions sprawdzałem opinie w internecie, kilku moich znajomych już z nimi pracowało i nigdy nie słyszałem negatywnych opinii.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*