Praca na stażu – jakie są wady i zalety?

praca-na-stazu

Znalezienie pracy w obecnej sytuacji na pewno jest pod wieloma względami bardzo dużym wyzwaniem. Dlatego wiele osób decyduje się na różne alternatywne formy zatrudnienia, w tym również na staże. Na czym polega staż i jakie są jego zalety?

Staż to forma aktywizacji zawodowej

Polega ona na zapoznaniu osoby z obowiązkami, które trzeba wykonywać na danym stanowisku. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim osób bez dużego doświadczenia zawodowego, które wymagają przyuczenia do wykonywania pracy. Staż w wielu przypadkach może być bardzo korzystnym rozwiązaniem zarówno dla samego stażysty, jak i dla pracodawcy.

Dla pracodawców przyjmowanie osób na staż jest bardzo dużym ułatwieniem, ponieważ koszty utrzymania takiego pracownika pokrywa urząd pracy, jeśli stażysta jest w nim zarejestrowany. Dlatego wielu pracodawców bardzo chętnie decyduje się na przyjęcie do pracy stażysty, traktując taką osobę przede wszystkim jako dodatkową pomoc. Nawet jeśli taki stażysta nie ma dużej wiedzy i doświadczenia, zawsze nadaje się do pomocy w wykonywaniu różnych prac, które nie wymagają dużych umiejętności. W miarę upływu czasu można mu powierzać coraz więcej odpowiedzialnych prac.

Stażysta ma także swoje obowiązki

Jego zadaniem jest przede wszystkim nauka zawodu oraz poznawanie zasad związanych z funkcjonowaniem w środowisku pracy. Z tego powodu osoby na stażu nie są odpowiedzialnymi pracownikami, do których należy podejmowanie jakichkolwiek decyzji, ale jedynie uczniami. Oczywiście bardzo dużą zaletą stażu jest możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego, co jest bardzo ważne dla osób, które ukończyły naukę, ale nie podjęły jeszcze żadnej pracy zawodowej. Pracodawcy raczej nie decydują się na zatrudnianie osób, które nie mają żadnego przygotowania, ponieważ jest to związane z koniecznością wdrożenia takiej osoby, co z kolei przekłada się na czas i koszty.

Są także i wady

Oczywiście staż, tak jak każda inna forma zatrudnienia, ma również swoje wady. Przede wszystkim należy do nich niskie wynagrodzenie lub jego brak. Tak więc nie jest to rozwiązanie dla osób, które potrzebują konkretnych dochodów. Praca przez kilka miesięcy za bardzo niewielkie pieniądze to rozwiązanie, na które wiele osób nie może sobie pozwolić z powodów finansowych. Jednocześnie wielu pracodawców nie ma zbyt uczciwego podejścia do stażystów, których zatrudniają. W wielu firmach stażyści są wykorzystywani jedynie do prostych prac biurowych i nie oferuje im się możliwości zdobycia żadnych większych umiejętności. Nauka stażysty wymaga oddelegowania w tym celu pracownika, który musi poświęcić część swojego czasu na zajmowanie się uczniem.

Tania siła robocza?

Dla wielu pracodawców stażyści niestety pozostają źródłem taniej siły roboczej. Oczywiście odbycie stażu nie daje także zazwyczaj żadnej gwarancji zatrudnienia. Niektórzy stażyści ciężko pracują i angażują się w swoje obowiązki z przekonaniem, że jeśli się postarają, mogą później liczyć na otrzymanie pracy. Niestety bardzo często zostają praktycznie z niczym.

Pomimo wad wymienionych wyżej, staż nadal pozostaje korzystnym rozwiązaniem. Podjęciem pracy na stażu najlepiej zainteresować się jeszcze w czasie trwania studiów. Dzięki temu można zdecydowanie zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie zaraz po ukończeniu uczelni. Niestety coraz bardziej rośnie liczba osób, które mają wyższe wykształcenie i jednocześnie nie mogą znaleźć pracy, ponieważ ich umiejętności nie odpowiadają wymaganiom rynku pracy. Dlatego warto zatroszczyć się o to, żeby zdobyć jakieś doświadczenie w miejscu pracy, które zawsze będzie dużym plusem w CV.

Gdzie szukać ofert?

Istnieje wiele różnych sposobów na znalezienie stażu, na przykład za pośrednictwem urzędu pracy lub uczelni, warto jednak pamiętać o tym, że płatne staże w dobrych firmach są zazwyczaj oblegane przez bardzo wielu chętnych kandydatów. Dlatego poszukiwanie stażu trzeba rozpocząć odpowiednio wcześnie. Warto również poznać różne metody poszukiwania tego typu ofert (np. internet: praca na staż w Bielsku-Białej, żeby zapewnić sobie jak największy wybór różnych możliwości stażu w firmach oraz instytucjach.

1 odpowiedzi "Praca na stażu – jakie są wady i zalety?"

  1. Ewelina Moruń | 2 marca 2015 at 09:46 | Odpowiedz

    Byłam stażystką w pewnej firmie we Wrocławiu i muszę powiedzieć, że to dobra okazja do zaprezentowania się w swoich superlatywach szefowi. Ja zostałam w tym biurze i pracują tu do dziś.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*