Poznaj najlepsze szkoły filmowe w Polsce – prywatne i publiczne

group of photographers

“Film to życie, z którego wymazano plamy nudy” – Alfred Hitchcock.

Wiele racji miał Alfred Hitchcock, pisząc to zdanie. Jest wiele szkół filmowych w Polsce, ale życie – to szkoła nie do przebicia. Choćbyś uczył się w najlepszych szkołach, jeśli nie masz zacięcia do tego zawodu, nic to nie pomoże. Jednak szkoła – to szkoła. Jest od tego, aby uczyć pewnych zachowań, przekazywać wiedzę i trendy, które obowiązują w danym czasie. Jaki czas – taka szkoła.

Szkoły filmowe w Polsce

Jedną z najstarszych szkół filmowych w europie jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Jej kierunki to m.in.: reżyseria, aktorstwo, fotografika, montaż filmowy, scenopisarstwo, efekty specjalne.  Studenci zdobywają tam wiedzę zarówno praktyczną, jak i teoretyczną. Szkoła zajmuję się produkcją filmów szkolnych, wspierając projekty studentów. Działa tam również biuro promocji i współpracy z zagranicą, promujące studentów nie tylko w Polsce, także poza jej granicami. Współorganizuje festiwale filmowe, oraz współpracuje z zagranicznymi uczelniami i instytucjami. Generalnie w Polsce znajdują się dwie państwowe szkoły filmowe. Jedna z nich to Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Są tam kierunki reżyserii, organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej, realizacji obrazu filmowego i telewizyjnego, oraz fotografia. Jest to szkoła mistrzowska, gdzie standardy kształcenia wyznacza Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Szkołą filmową prywatną jest szkoła założona przez Andrzeja Wajdę i Wojciecha Marczewskiego Wajda School, która posiada patronat Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Studenci realizują tam programy scenariuszowe, fabularne, dokumentalne, oraz jest tam program dla aktywnych producentów.

Z kolei Niepubliczne Szkoły Artystyczne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, to na przykład krakowska Akademia Multi Art, założona przez Piotra Lenara – operatora i producenta filmowego, wykładowcę zagranicznych i polskich uczelni, doświadczonego praktyka. Nauka obejmuje nie tylko zajęcia teoretyczne, ale przede wszystkim warsztatowe. Prowadzą ją najlepsi specjaliści w tej dziedzinie, pasjonaci kina, praktycy, wykładowcy innych uczelni. AMA umożliwia kształcenie na kierunku filmowym (ze specjalizacjami reżyseria i sztuka operatorska), operatorskim, produkcja filmowa, post-produkcja ( ze specjalizacjami montaż i kolor oraz VFX i animacja 3 D), scenopisarstwo, aktorstwo filmowe, a także na podyplomowych kursach: reżyserskim i operatorskim.

Kolejna przykładowa szkoła to Gdyńska Szkoła Filmowa kształcąca przyszłych twórców filmów dokumentalnych i fabularnych, na 2-letnich studiach na Wydziale Reżyserii. Natomiast Warszawska Szkoła Filmowa wpisana do rejestru, jako niepubliczna szkoła wyższa, kształci studentów na wydziale reżyserii w okresie 3 – letnim. Zajęcia prowadzone są w trybie planu filmowego, aby jeszcze lepiej zapoznać studentów ze specyfiką przyszłej pracy. W szkole tej można uczyć się także aktorstwa w oparciu o scenariusze filmowe i telewizyjne, zdobywać umiejętności z zakresu ruchu scenicznego, interpretacji wiersza i prozy, oraz pracować nad dykcją. Szkoła oferuje m.in. również kształcenie z zakresu fotografii, tworzenia gier komputerowych, filmoznawstwo praktyczne, montaż i produkcja. Założycielami szkoły są Maciej Ślesicki i Bogusław Linda. Przy szkole działa Liceum Filmowe z oddziałami dwujęzycznymi. Jest jeszcze mnóstwo innych szkół filmowych w Polsce, jednak decydując się na którąkolwiek z nich, trzeba brać pod uwagę nie tylko lokalizację szkoły, dostępność dojazdów, ale przede wszystkim nauczycieli.

Czym większe posiadają doświadczenie, tym lepiej. Szkoła filmowa, jakakolwiek by nie była, wymaga od potencjalnego studenta całkowitego poświęcenia się jej. Im więcej czasu się poświęci, tym lepiej później można wykonywać swój zawód. Nie tylko ku uciesze gawiedzi, ale także dla własnej satysfakcji, oraz tym bardzie można liczyć na większe profity z tym związane.

Informacje o szkołach filmowych w Polsce przygotowano dzięki pomocy pracownikowi serwisu http://www.idmultimedia.pl świadczącego usługi nagrywania i edycji filmów.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*