Pomysł na biznes: własna drukarnia

Własna drukarnia

W dzisiejszych czasach bardzo ciężko zdecydować się na otwarcie własnego biznesu. Wszystko, dlatego, że rynek jest praktycznie pełny i próba jego podbicia jest bardzo ryzykowna dla inwestora. Jeżeli jesteśmy jednak odważni i mamy pewne zasoby pieniężne, to może warto spróbować? Ciekawym pomysłem na swój własny biznes może być otworzenie drukarni.

Co jest potrzebne do uruchomienia biznesu, jakim jest własna drukarnia?

Dużo zależy od tego, czym dokładnie nasza drukarnia miałaby się zajmować. Możemy zająć się drukiem wielkoformatowym, ale można również zdecydować się na świadczenie usług takich jak druk ulotek, wizytówek, prac licencjackich, magisterskich. Im bardziej poszerzymy naszą działalność, tym większa szansa, że znajdzie się osoba zainteresowana naszymi usługami.

Do uruchomienia własnej drukarni konieczne jest w miarę atrakcyjne lokum. Warto poszukać lokalu, który mieści się w pobliżu jakiejś uczelni, szkoły. Wtedy dodatkowo będziemy mogli liczyć na zysk w postaci ksera. Dużą barierą dla nowych firm jest właśnie koszt zakupu sprzętu, koniecznego do rozpoczęcia działalności. Jeżeli mamy już lokal, to musimy zakupić komputery. Oczywiście nie obejdzie się także bez zakupu drukarek. Ich ceny są ogromne. Jeżeli zajmiemy się drukiem offsetowym to musimy liczyć się z kwotą od kilkudziesięciu tysięcy złotych w górę, na zakup drukarek.

Dodatkowo dochodzą koszty papieru, który jest konieczny do rozpoczęcia działalności. Każdy, kto planuje rozpocząć taką działalność musi liczyć się z tym, że jeżeli chcemy kupić nowy sprzęt to koszty będą ogromne i bardzo łatwo jest przekroczyć sumę 100 000 złotych. Tańszym rozwiązaniem jest zakup używanego sprzętu, lecz to z kolei, może wiązać się z wysokimi kosztami serwisowania, jeżeli dojdzie do jakiejś awarii. Sprzęt w drukarniach jest mocno eksploatowany i jeżeli jakaś pozbywa się swojego i wystawia go na sprzedaż, to prawdopodobnie wymienia go właśnie, dlatego, że zaczynają się problemy, a serwis nie jest tani. Trzeba liczyć się z tym, że każda godzina awarii naszego sprzętu, to uciekające pieniądze.

Do uruchomienia działalności potrzebować będziemy również osoby znającej się na grafice komputerowej. Ktoś, kto posiada wiedzę na temat programów graficznych i potrafi skutecznie je obsługiwać, jest bardzo potrzebny. To właśnie taka osoba może dodatkowo tworzyć dla klientów wizytówki, ulotki, plakaty, które następnie będziemy drukować. Im szerzy zakres usług tym lepiej.

Ile można na tym zarobić?

Wysokość zarobków zależeć będzie w dużej mierze od lokalizacji naszej drukarni i jej rozreklamowania na rynku. Jeżeli będziemy w pobliżu jakiejś uczelni wyższej to z samego druku prac studenckich i ksera możemy liczyć na kilka tysięcy złotych przychodu miesięcznie. Oczywiście musimy od tego odjąć koszty prądu, papieru i zużycia drukarki.

Dobra i skuteczna reklama przyciągnie do nas klientów, którzy będą potrzebowali ulotek, wizytówek, plakatów. Oprócz drukowania, jeżeli będą świadczone usługi projektowania, to możemy liczyć na dodatkowy przychód w wysokości około 5 000 złotych. Należy liczyć się jednak z tym, że grafik w drukarni również musi otrzymać odpowiednie wynagrodzenie, adekwatne do swojego wykształcenia i umiejętności.

Dobrze prowadzona drukarnia, to ogromne zyski rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Nie można jednak liczyć na to, że z dnia na dzień po uruchomieniu działalności i zainwestowaniu ogromnych sum pieniędzy, będziemy w stanie osiągać takie przychody. Na wszystko potrzeba czasu i ciężkiej pracy. Warto, dlatego dodatkowo uruchomić serwis w Internecie, który będzie służył klientom do składania zamówień. Jeżeli dodatkowo wprowadzimy płatności online, to możemy liczyć na duże zainteresowanie.

Dzisiejszy rynek wymaga tego, aby być pomysłowym i świadczyć jak najszerszy zakres usług. Tylko w taki sposób możliwe jest osiągnięcie sukcesu. Własna drukarnia to bardzo dobry pomysł na dochodowy biznes, o ile jesteśmy w stanie pogodzić się z faktem, że inwestycja nie wróci się z dnia na dzień.

Autorem poradnika jest pracownik serwisu foteks.pl –  oferujący szeroki zakres usług drukarskich.

1 odpowiedzi "Pomysł na biznes: własna drukarnia"

  1. Jeśli ktoś rozważa wejście w ten rynek to od 3 października w Multikinie odbywają się pokazy w ramach HP Latex on Tour: LINK: integart.com.pl/pl/aktualnosci/pomysl-na-wlasny-biznes-z-hp-latex Rejestracja jest bezpłatna.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*