Pierwsze kroki w biznesie – wszystko o założeniu firmy cateringowej

restaurant-bern-179046_640

Żyjemy w czasach gdzie utrzymywanie własnego organizmu w dobrej formie stało się modne. Ludzie coraz chętniej korzystają z siłowni, basenów i centrów fitness. Wzrasta również świadomość żywieniowa. Nic więc dziwnego, że rośnie zapotrzebowanie na firmy oferujące catering dietetyczny. Jeśli zastanawiasz się nad otwarciem własnej firmy o takim profilu, to tutaj podpowiemy Ci co musisz zrobić.

W obecnych czasach firma cateringowa to dość dochodowe zajęcie. Myśląc o jej założeniu możemy skorzystać z bezzwrotnego, jednorazowego dofinansowania ( w przypadku kiedy jesteśmy bezrobotni). Prowadzenie własnego biznesu nie jest łatwe. Obawy może też budzić księgowość, zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy do tego przygotowania. Te problemy rozwiązują firmy, które znajdziemy w Internecie pod hasłem księgowość warszawa.

Coraz bardziej modny staje się zakup gotowych posiłków. Dzięki cateringowi nie nastręcza problemu zamówienie potrawy dietetycznej. Jeżeli mieszkamy w Warszawie, wystarczy do wyszukiwarki internetowej wpisać hasło catering dietetyczny warszawa.

Myśląc o założeniu firmy cateringowej musimy dokonać rozpoznania terenu, tzn. ile w pobliżu znajduje się biur, instytucji, miejsc na konferencje i szkolenia, przedszkoli, szkół itd. oraz czy na naszym potencjalnym rynku działa konkurencja i jakie oferują produkty i ceny. Jeżeli nasze „badanie rynku” wypadnie pomyślnie, wówczas możemy myśleć o biznesplanie. W biznesplanie uwzględniamy budżet startowy, czas zwrotu inwestycji i zabezpieczenie dostaw produktów. Należy też opracować menu, wybrać lokal i zastanowić się nad dystrybucją. Gdy nie dysponujemy własnym budżetem, wówczas w zdobyciu środków finansowych pomoże nam Urząd Pracy lub bank, pod warunkiem akceptacji biznesplanu. Następnie firmę musimy zarejestrować – rejestracja jest bezpłatna i dokonać czterech posunięć: złożyć wniosek CEIDG -1 w dowolnym Urzędzie Miasta/Gminy/Dzielnicy, w Urzędzie Skarbowym VAT-R, w ZUS-ie w terminie do siedmiu dni od daty rozpoczęcia działalności gospodarczej formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Ostatnim krokiem będzie rejestracja w Sanepidzie, gdyż to on rejestruje i zatwierdza zakłady produkujące żywność.

Siedziba firmy cateringowej nie ma tu większego znaczenia, gdyż zamówienia realizuje się u klienta. Ważny jest tylko łatwy dojazd. Miejscem firmy może być też własne mieszkanie. Oczywiście każdy lokal i jego wyposażenie musi spełniać wymagania Sanepidu. Niekoniecznie trzeba lokal wynajmować do działalności cateringowej – można wynająć kuchnię na godziny w restauracjach, pizzeriach czy piekarniach, bo takie lokale mają już pozwolenia.

 Istotnym elementem są działania promocyjne. Warto do potencjalnych klientów wysłać ofertę (firmy, instytucje) i zaproponować darmową degustację oraz pozostawiać ulotki np. w klubach fitness.

2 odpowiedzi "Pierwsze kroki w biznesie – wszystko o założeniu firmy cateringowej"

  1. Otwierając swoją własną restaurację osobiście zacząłbym od analizy żywności ponieważ chciałbym wiedzieć co serwuje moim klientom. Jakby ktoś był szerzej zainteresowany tematem to polecam serwis http://analiza-zywnosci.pl/.

  2. Zakładając jakąkolwiek działalność gospodarczą warto zastanowić się na podatkami. Można wybrać różne formy rozliczania się z urzędem skarbowym. Każda ma swoje plusy i minusy, dlatego warto to dobrze przemyśleć.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*