Pierwsza praca – to warto wiedzieć

woman-2759487_640

Pierwsze kroki na rynku pracy to ogromny stres i wiele niewiadomych. Wiele godzin spędzonych na przeglądanie ogłoszeń, skrupulatnie stworzone CV i wzorowy List Motywacyjny wysyłane w dziesiątki miejsc i cisza – telefon milczy jak zaklęty. Co warto wiedzieć, zanim zacznie się szukanie wymarzonej pracy, by z powodzeniem rozpocząć karierę zawodową?

Odpowiadaj na oczekiwania pracodawcy

Wszystkie oferty pracy jasno określają, czego od kandydatów na dane stanowisko oczekuje przyszły pracodawca. Jeśli nie spełniasz kryteriów, nie odpowiadaj na takie ogłoszenie. Twoje dokumenty aplikacyjne zostaną odrzucone już na pierwszym etapie. Zamiast tego nadal regularnie i uważnie przeglądaj wszystkie media i serwisy internetowe typu Pracuj.pl, za pośrednictwem których pracodawcy poinformują Cię o naborze. Być może za chwilę znajdziesz ofertę dotyczącą podobnego stanowiska, ale z mniejszymi wymaganiami.

Uzupełnij kompetencje

Jeśli Twoim celem jest już jasno określona kariera i praca, a nadal brakuje Ci umiejętności wymaganych przy rekrutacji, rozejrzyj się za kursami doszkalającymi. W krótkim czasie zdobędziesz wymagane kwalifikacje, a Twoja wartość na rynku pracy wzrośnie.
Korzystaj też ze zdobycia umiejętności, które w ogłoszeniach o prace określane są jako dodatkowe. Na wybrane przez Ciebie ogłoszenie prawdopodobnie odpowie ogromna liczba chętnych do objęcia stanowiska. Każda dodatkowa kompetencja będzie w tym wypadku Twoim ogromnym atutem.

Jaką umowę podpiszesz?

Zanim zaangażujesz się w proces rekrutacji sprawdź, jaką umowę do podpisania proponuje Ci potencjalny pracodawca. Zastanów się, czy będzie ona odpowiednia do Twoich potrzeb i oczekiwań.
Umowa o pracę jest najbardziej wiążąca obowiązkami lezącymi zarówno po stronie pracownika, jak i pracodawcy. Nieco luźniejszą formę współpracy daje umowa-zlecenie. Najbardziej elastyczna natomiast jest umowa o dzieło. Musisz jednak pamiętać o zasadzie „coś za coś” – każda z tych umów skraca nie tylko listę obowiązków, ale też przywilejów pracowniczych.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*