Oświetlenie elewacji w restauracji – jak zrobić to dobrze?

king_tapraca

Ilekroć mówimy o oświetleniu zewnętrznym restauracji, pierwszą rzeczą, która nas przerasta, są lampy, które oświetlają prowadzącą do niej ścieżkę. Jest jednak jeszcze jeden aspekt, który chcielibyśmy umieścić w kontekście oświetlenia: elewację. Dzięki oświetleniu elewacji możesz umieścić fajny akcent w wyglądzie restauracji, który jest zdecydowanie atutem z dekoracyjnego punktu widzenia.

Oświetlenie elewacji: zabawa z cieniami

Ściana z cegieł czy klinkier płytki nigdy nie jest w 100% prostopadła. Szczególnie w przypadku ręcznie wykonanych elementów elewacyjnych często można dostrzec małe nierówne części. Ta kwestia jest podkreślona przez oświetlenie fasady. Gdy umieścisz lampę równolegle do ściany, uzyskasz kreatywną grę światła i cienia.

Oczywiście oświetlenie elewacji poprawia również bezpieczeństwo. Włamywacze rzadziej uderzają w oświetlony ogród restauracji niż ten, w którym jest ciemno. Piękne, stylowe i niewidoczne w ciągu dnia oświetlenie punktowe również jest idealne do oświetlania elewacji.

Jak jeszcze możesz oświetlić elewację swojej restauracji?

Lampy podłogowe

Dzięki lampom podłogowym możesz oświetlić elewację od dołu do góry. Oznacza to, że światło jest bardziej miękkie w jej środku niż na dole. Uwaga – nie trzeba umieszczać tych regulowanych opraw na ścianie, co jest niezwykle wygodne, gdy przed elewacją znajduje się pasek roślin.

Kinkiety

Kinkiety są zwykle umieszczane na środku elewacji. Istnieją dwa rodzaje ściennych świateł elewacyjnych: z jednej strony znajdują się oprawy, które lśnią światłem w jednym kierunku, a z drugiej strony są światła, które są wyposażone w lampę u góry i u dołu. Oba są wykorzystywane do stworzenia różnych efektów końcowych. W przypadku dość niskiego budynku restauracji stosuje się inne kombinacje oświetleniowe, niż wtedy gdy trzeba oświetlić elewację trzypiętrowego lokalu.

Rozwiązania sufitowe

Wiele restauracji jest wyposażonych w rynnę. Jest to rodzaj systemu odprowadzania wody deszczowej, który jest zbudowany na elewacji. Ich dno jest starannie wykończone plastikiem lub drewnem. Rynna taka może również służyć jako podstawa do oświetlenia elewacji restauracji, zapewniając miejsce na oprawy oświetleniowe na dole.

Na innych materiałach elewacyjnych, takich jak płyty betonowe lub można również zainstalować podobne oprawy.

Kąt padania światła

Każda oprawa ma swój swoisty kąt padania światła (wyrażony w stopniach). W ten sposób rozprasza się źródła światła. Promień światła o 25 stopni jest dużo cieńszy niż ten zapewniający 60 stopni.

To kryterium jest bardzo ważne przy zakupie oświetlenia zewnętrznego do restauracji. Jeśli masz na przykład ścianę z dużą ilością okien i małych ceglanych elementów, rozsądnie byłoby wybrać mały kąt padania. Oświetlenie elewacyjne o szerokim kącie otwarcia jest bardziej odpowiednie dla większych powierzchni.

Jednak bez względu na to, na jakie oświetlenie ostatecznie postawisz – wybierz te wyposażone w diody LED. Są bardziej energooszczędne niż lampy halogenowe. Poza tym trwają dłużej.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*