Małymi krokami na rynek nieruchomości: od czego zacząć inwestycje?

How_to_become_a_real_estate_agent_612px

Inwestycje w nieruchomości – obok gotówki, obligacji i akcji – są jednym z czterech najczęstszych rodzajów inwestycji. Inwestowanie w nieruchomości ma wiele form, od kupna po wynajem czy inwestycje w komercyjne nieruchomości. Tutaj znajdziesz wiele informacji o tym, co musisz wiedzieć o tym, jak inwestować w nieruchomości, i jakie jest z tym związane ryzyko.

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości?

W przypadku nieruchomości istnieją dwa główne potencjalne sposoby zwrotu:

* Czynsz – możesz zarobić, wynajmując nieruchomość najemcom.
* Sprzedawanie dla zysku – jeśli kupujesz nieruchomość, a później sprzedajesz ją po wyższej cenie.

Nawet jeśli nie chcesz kupić nieruchomości samodzielnie, możesz uzyskać te potencjalne korzyści pośrednio, inwestując w fundusz inwestujący bezpośrednio w nieruchomości. Istnieją również inne powiązane sposoby inwestowania, na przykład poprzez utrzymanie nieruchomości i usługi zarządzania.

Ryzyka związane z inwestowaniem w nieruchomości

Ceny nieruchomości i popyt na wynajem mogą rosnąć i spadać, więc bezpośrednie i pośrednie inwestycje w nieruchomości są długoterminowe. Jeśli chcesz poczekać, możesz pokonać straty na powolnym rynku mieszkaniowym i znowu zarobić, gdy czasy są lepsze. Inwestycje takie jak http://www.domesta.com.pl/deweloper-gdansk są najlepszym dowodem na to, że rynek ten ma się naprawdę dobrze.

Jeśli jesteś jednak mocno zaangażowany w rynek nieruchomości – na przykład, jeśli większość twoich pieniędzy jest związana w nieruchomościami przeznaczonymi na wynajem – możesz mieć kłopoty, gdy spadnie na nie popyt. Aby tego uniknąć, należy zdywersyfikować swoje fundusze, realizując różne rodzaje inwestycji. Dywersyfikacja to inteligentny sposób na oszczędzanie i inwestowanie.

Jak inwestować w nieruchomości?

Istnieje pewne ryzyko związane z zakupem nieruchomości bezpośrednio, bez względu na to, czy jesteś w tym samym, czy inwestujesz pośrednio. Pamiętaj, że kupując nieruchomość, wkładasz dużo jajek do jednego koszyka. Musisz wziąć pod uwagę koszty kupna i sprzedaży – z uwzględnieniem kosztów pośrednika w obrocie nieruchomościami i rzeczoznawcy, opłaty skarbowej, podatku od nieruchomości, opłat konsumenckich i opłat za przeniesienie.

Warto też zwrócić uwagę na wykonywanie prac konserwacyjnych i zarządzanie nieruchomościami – które też wymaga czasu i pieniędzy. Może być konieczne przedłużenie dzierżawy – jeśli nie jesteś właścicielem prawnym. To kolejny koszt i może zająć trochę czasu by dobrze przeprowadzić negocjacje. Jeśli korzystasz z kredytu hipotecznego lub pożyczki na zakup nieruchomości, istnieje dodatkowe ryzyko – bo nie ma gwarancji, że zarobisz wystarczająco dużo, by pokryć spłatę pożyczki. Poza tym koszt kredytu hipotecznego może wzrosnąć. Jeśli nie nadążysz ze spłatą, bank lub towarzystwo pożyczkowe może Ci odebrać nieruchomość.

Fundusze inwestycyjne w nieruchomości

W przypadku wspólnego (lub zbiorowego) funduszu nieruchomości profesjonalny menedżer zbiera pieniądze od wielu inwestorów, a następnie inwestuje je bezpośrednio w nieruchomości lub udziały w nieruchomościach. Uczestniczenie w tym jest często na początku lepszym rozwiązaniem.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*