Kariera w zawodzie telemarketera – czy warto?

001callcenter

Duża liczba stanowisk oraz łatwa dostępność ofert sprawiają, że coraz więcej osób ubiega się o pracę w telemarketingu. Jedni traktują ją jako przejściowe zajęcie, wybierane tylko po to, aby móc sobie dorobić pomiędzy przeglądaniem kolejnych ogłoszeń i wysyłaniem CV. Z kolei dla innych jest to spore wyzwanie zawodowe, które chcą podjąć, aby nauczyć się wielu nowych rzeczy.

Wynagrodzenie

Wysokość naszej miesięcznej pensji to czynnik, na który zwracamy szczególną uwagę przy poszukiwaniu pracy.

Jedną z charakterystycznych cech branży Call Center jest spore zróżnicowanie w zarobkach. Zależy to od naszego doświadczenia, umiejętności oraz stanowiska, jakie zajmujemy. Na największe wynagrodzenie może liczyć pracownik rozmawiający z klientami w języku obcym. Osoba pracująca na infolinii ma z reguły stałą pensję, wyższą od stawki telemarketera. Ten z kolei otrzymuje podstawę w wysokości do 2000 złotych, natomiast jego ostateczne zarobki są zależne od tego, jakie wyniki osiąga w kontaktach z rozmówcami. Każde połączenie, które zaprocentuje podpisaną umową bądź zakupem danego produktu będzie doliczone jako prowizja do końcowej pensji miesięcznej.

Osoby obdarzone umiejętnością sprawnego komunikowania doceniają ten rodzaj pracy. Wykorzystując swe zdolności osiągają bardzo dobre wyniki, dzięki czemu ich wynagrodzenie mocno przekracza zarobki konsultanta infolinii, również tego posługującego się zagranicznym językiem. Inni z kolei woleliby pracować według wcześniej ustalonej stałej stawki godzinowej. Wybór tego zawodu zależy więc od naszych indywidualnych cech i predyspozycji.

Rodzaj umowy

Chociaż wydawałoby się, że praca „na słuchawce” w większości traktowana jest dorywczo, okazuje się, że firmy Call Center w wielu przypadkach oferują zatrudnionym umowę o pracę. Jest to mocny punkt tego zawodu. Mogą na nią liczyć nie tylko pracownicy wyższego szczebla, ale również osoby, które sprawdziły się w okresie próbnym i są gotowe do dalszej współpracy. Takich ludzi nadal brakuje w tej branży, kojarzącej się z ciągłą rotacją.

Z kolei osoby zatrudniające się w telemarketingu, które traktują go jako dodatkową opcję zarobku, zwykle są przyjmowane na zasadzie umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Dotyczy to przede wszystkim tych, którzy nie mogą przejść na standardowy, ośmiogodzinny system pracy, ze względu na inne zobowiązania bądź pracowników od początku przyjmowanych na chwilowy okres.

Warto więc mieć na uwadze, że wyobrażenie o telemarketerze, który pracuje na zasadzie „śmieciówki” jest mylne i coraz rzadziej spotykane. Firmy doceniają stałych i uznanych pracowników, proponując im coraz lepsze warunki zatrudnienia.

Możliwość rozwoju

Branża Call Center daje swoim pracownikom sporą szansę zdobycia umiejętności i doświadczenia, które w tym zawodzie mogą zaprocentować szybkim awansem.

Każdy nowozatrudniony zaczyna swoją karierę od przeprowadzania rozmów z klientami. Ich przełożeni doskonale wiedzą, że w telemarketingu nie ma zbyt wiele czasu na długi okres wprowadzający, dlatego już na samym początku wrzucają ich na głęboką wodę, podsuwając nieco trudniejszych klientów, np. wśród osób, które mają w planach rozwiązanie danej umowy. Pracownik ma za zadanie przekonać go do kontynuowania współpracy, przykładowo oferując atrakcyjniejsze warunki. W ten sposób można najłatwiej i najszybciej sprawdzić czyjeś umiejętności, a zarazem wyczucie charakteru tej branży.

Osoby konsekwentnie budujące swoją pozycję w telemarketingu i osiągające coraz lepsze rezultaty, w krótkim czasie mogą awansować na wyższe i coraz bardziej odpowiedzialne stanowiska. Po kilku miesiącach konsultant telefoniczny może np. zostać liderem zespołu, kierownikiem lub trenerem w tym zakresie. Oczywiście wiążą się z tym lepsze zasady zatrudnienia.

Nawet jeśli pracownik telefoniczny nie wiąże swej przyszłości z Call Center, z pewnością zdąży nauczyć się wielu cennych rzeczy, jak np. współpracy z zespołem czy obsługi klienta. Ponadto telemarketerzy w trakcie swojej pracy mogą liczyć na udział w wielu cennych kursach i szkoleniach, np. z zakresu autoprezentacji, komunikowania czy technik negocjacyjnych. Takie doświadczenie z pewnością zaowocuje w innych zawodach, zwłaszcza tych związanych z ciągłym kontaktem z klientem.

Dowiedz się więcej czym jest telemarketing na stronie http://qcc.pl/telemarketing/

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*