Emigrować czy szukać pracy na Polskim rynku?

praca-emigracja

Emigracja Polaków to jedne z ważniejszych gospodarczo i politycznie tematów w Polsce. Powodem jest oczywiście niesłabnące zainteresowanie Polaków – zwłaszcza młodych – wyjazdami do pracy za granicę. W poszukiwaniu, lepszej pracy, lepszych perspektyw, godniejszych warunków życia. Odkąd otworzyły się granicę Unii Europejskiej, czyli od momentu przystąpienia Polski do Wspólnoty, Polacy chętnie decydują się na wyjazd zagranicę. Jest też spora grupa, która uważa, że pracę można znaleźć także na miejscu, a wyjazd to już ostateczność. Zgadzają się jednak z tym, że praca za granicą pozwala na życie dostatniejsze i o wyższym standardzie. Na co się więc zdecydować?

Emigrować czy szukać pracy na polskim rynku?

Pytanie wydaje się bardzo aktualne. Zwłaszcza, że Polskę dotyka kolejna fala emigracji. Przede wszystkim tej zarobkowej. Chociażby z tej perspektywy Polacy chętnie opuszczają Polskę. Zagranicą pracując na tych samych stanowiskach zarabiają dużo więcej, mogą pozwolić sobie na godniejsze życie. W opozycji do nich stają ci, którzy uważają, że emigrując wspieramy gospodarki krajów obcych, a nie własną. Przez to, ograniczamy jej rozwój i pozbawiamy się szansy na lepiej płatną pracę w Polsce. Tutaj jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nie wszyscy są w stanie znaleźć na miejscu pracę, która ich interesuje.

Problem bezrobocia

Bezrobocie. To kolejny czynnik, który motywuje do szukania pracy zagranicą. Wielu ludzi, którzy postawili na emigrację zrobiło to ze względu na to, że w ojczyźnie tej pracy po prostu nie było. Tłumaczą oni często, że wcale nie wyjeżdżaliby na obczyznę, gdyby nie to, że musieli za coś żyć. A nie posiadając zatrudnienia nie byłoby to po prostu możliwe. Trzeba w tej kwestii przyznać im rację ponieważ bezrobocie na polskim rynku pracy utrzymuje się na wysokim poziomie, a podstawowe płace nie zachęcają do tego by ją podejmować.

Poza tym do emigracji zachęcają zmiany kulturowe, które wynikają przede wszystkim z mieszających się ze sobą kultur. Ludzie chętniej decydują się na zmianę otoczenia tylko po to, aby eksplorować świat i poszerzać swoje horyzonty. Tutaj widać tendencję, że na wyjazdy najczęściej decydują się ludzie młodzi – ci wykształceni, i ci mający określony już zawód.

Różnice pracodawcy polskiego i europejskiego

Warto też spojrzeć na polskiego pracownika z perspektywy polskiego i europejskiego pracodawcy. Często pracodawcy w Polsce nie doceniają swoich podwładnych, nie potrafią dostrzec ich zaangażowania i wkładu. Często mówią, że Polacy są leniwi, narzekają i nigdy nie chce im się pracować. Z goła odmienne zdanie o polskich emigrantach mają pracodawcy w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Holandii, Danii, czy krajach skandynawskich. Europejczycy doceniają Polaków za pracowitość, zaangażowanie i kreatywne myślenie. Jeżeli porównamy te dwa obrazy, to okazuje się, że dla pracodawcy w Europie polski pracownik jest o wiele więcej wart.

Polecamy:
Praca bez doświadczenia w Holandii – czy to możliwe?
Chcesz pracować za granicą? Zobacz, dlaczego wybrać Holandię!

Co z rodziną, która pozostaje w kraju?

Inną ważną kwestią przy podejmowaniu decyzji, czy emigrować czy szukać pracy na polskim rynku jest problem pozostawienia w Polsce bliskich – rodziny, przyjaciół, znajomych. W gruncie rzeczy całego dotychczasowego środowiska. Jest to spora odpowiedzialność i obciążenie, które w wielu przypadkach jest praktycznie niemożliwe do udźwignięcia. Nie każdy bowiem dobre znosi rozłąkę. Dla niektórych jest to coś, co skutecznie powstrzymuje ich przed wyjazdem zagranicę.

Z tym żeby jednak spróbować własnych sił na rynku pracy w Polsce przemawia także sam rynek pracy, który mimo wszystko przechodzi spore przeobrażenia. Pojawiają się nowe firmy, miejsca pracy, szanse na rozwój. Wiele zagranicznych przedsiębiorstw chętnie inwestuje w Polsce. Oznacza to, ze jest to kraj atrakcyjny, w którym można pracować i żyć. Trzeba się na pewno uzbroić w cierpliwość i bardzo głęboko penetrować rynek pracy w jej poszukiwaniu. Nie jest tak, że pracy nie ma. Jest, ale nie zawsze jest ona w stanie sprostać oczekiwaniom potencjalnego pracownika.

Pytanie czy decydować się na emigrację, czy próbować szczęścia na polskim rynku pracy pozostawiamy bez odpowiedzi. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest najlepsze. O tym musi zdecydować każdy indywidualnie. Z pewnością trzeba to dobrze przemyśleć, bo decyzja do łatwych nie należy.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*