Czy warto wykupywać ubezpieczenie w zakładzie pracy – wszystkie za i przeciw

bg01

Ubezpieczenia można spotkać praktycznie wszędzie- w szkole dziecka, w miejscu pracy czy w banku. Najczęściej jednak spotkać je można w miejscu pracy, gdzie można przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia grupowego opłacanego samodzielnie lub przez pracodawcę. Często jednak, zwłaszcza przy opcji z samodzielną opłatą dodatkowego ubezpieczenia stajemy przed decyzją czy faktycznie warto z niego skorzystać. Sprawdźmy więc wszystkie za i przeciw, które pomogą przy ostatecznym wyborze ubezpieczenia oraz najkorzystniejszego jego wariantu.

Jakie zalety płyną z przystąpienia do grupowego ubezpieczenia?

Jedną z podstawowych zalet płynących ze skorzystania z grupowego ubezpieczenia jest niewątpliwie cena. Nie da się ukryć, że koszty grupowego ubezpieczenia we wspomnianym miejscu pracy są niższe chociażby z tego względu, że koszty związane z obsługą jednolitego wniosku i oferty dla wszystkich pracowników jednego przedsiębiorstwa są często dużo niższe niż w przypadku przygotowania takiej samej ilości osobnych ofert, a także późniejsze znalezienie takiej ilości osobnych klientów chętnych na skorzystanie z ubezpieczenia.

Ubezpieczenie grupowe wiąże się również z wygodą. Nie da się ukryć, że większość formalności związanych z przygotowaniem ubezpieczenia przygotowuje firma w której pracujemy, a ponadto omijają nas wszystkie badania i wywiad związany ze stanem zdrowia, który jest standardem w przypadku zamawiania indywidualnych ubezpieczeń. Można powiedzieć, że większość formalności załatwiana jest „przy okazji”, co zwalnia nas z załatwiania formalności. Co ważne i jest to również zaleta korzystania z ubezpieczeń grupowych, składka takiego rodzaju ubezpieczenia jest często niższa niż w przypadku jego indywidualnej opcji.

Wady przy korzystaniu z grupowego ubezpieczenia

Jedną z wad ubezpieczenia grupowego jest fakt, że osoba korzystająca z tego rodzaju ubezpieczenia najczęściej nie jest stroną umowy o ubezpieczenie. Przeciętny pracownik samodzielnie opłacający swoją składkę grupowego ubezpieczenia jest powiadomiony jedynie o wysokości składek do płacenia, często nie zna pozostałych warunków umowy oraz nie ma wpływu na rozwiązanie umowy między stronami. Z tego powodu przed podjęciem decyzji warto jest wyraźnie poprosić o wgląd do szczegółów i warunków grupowego ubezpieczenia, bowiem w przypadku kiedy warunki umowy są mniej korzystne niż w przypadku ubezpieczenia indywidualnego, to warto rozważyć rezygnację grupowego ubezpieczenia. Grupowe świadczenia ubezpieczeniowe najczęściej nie obejmują indywidualnych uwarunkowań, bowiem są takie same w przypadku wszystkich pracowników. Takie rozwiązanie nie zawsze jest dla wszystkich korzystne.

Przed samym podpisaniem umowy warto jest poprosić instytucję ubezpieczającą o wgląd do warunków samego ubezpieczenia, a zwłaszcza za tzw. wyłączenia odpowiedzialności, które wskażą, za co dokładnie będzie odpowiedzialny przeciętny płatnik składek, co pozwoli nam uchronić się od wielu nieplanowych sytuacji. Więcej o ubezpieczeniach na ubezpieczenie na życie kalkulator w www.ubezpieczeniazyciowe.pl.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*