Czeskie komedie vs nauka języka czeskiego

8116714783_55595041ec_z

Z roku na rok coraz więcej mieszkańców naszego kraju zaczyna uczyć się języka naszych południowych sąsiadów – czeskiego. Ten język z pozoru wydaje się bardzo podobny do języka polskiego. Jednak każdy, kto podjął jego naukę na pewno już wie, ze nie jest to takie do końca prawdziwe stwierdzenie. Wielu z naszych rodaków uważa, że język czeski jest śmieszny. Zwroty i wyrażenia w nim używane rzeczywiście mogą śmieszyć. Jednak o wiele bardziej śmieszne są znane prawie wszystkim czeskie komedie. Jest to naród, który jak mało, który na świecie potrafi się śmiać ze swoich niedoskonałości. Czeskie kino pełne jest filmów komediowych, w których można zachwycać się opowiedzianymi ludzkimi historiami. Lekkie czeskie komedie to również doskonały materiał do nauki tego języka w wesołym, rozrywkowym klimacie.

Jeśli wspomni się o czeskich filmach to wielu osobom do tej pory będzie się ono kojarzyło z przezabawną opowieścią o Kreciku, lub z niezapomnianym serialem „Sąsiedzi”. Świetną czeską komedia jest film „Butelki zwrotne” jest to opowieść o pewnym starszym mężczyźnie, który podejmuje pracę w skupie butelek. Oczywiście spotyka go mnóstwo ciekawych i śmiesznych perypetii. Kolejny czeski film z tej kategorii do „Rok diabła”. Film ten otrzymał wiele nagród, a jego reżyserem jest Petr Zelenka. Bardzo śmieszną czeską komedią jest ta pod tytułem „ Wychowanie panien w Czechach”. Z kolei komedia „Pod jednym dachem” to zabawna historia dwóch starszych panów, którzy zmuszeni zostali do wspólnego zamieszkania. Film ten posiada również wątek miłosny, ponieważ obaj panowie spodobają się mieszkającej w pobliżu sąsiadce. Film ten powstał w 1975 roku. Nieco późniejszą komedią są „Guzikowcy”, film ten światową premierę miał w 1997 roku, natomiast w Polsce jego premiera była w 2005 roku. Jest to film z gatunku czarnych komedii. Na uwagę zasługują także filmy Dawida Ondricka takie jak komediodramat „Samotni”, oraz komedia „Jednoręki bandyta”. Z polecanych do obejrzenia komedii można jeszcze wymienić takie jak „ Obsługiwałem angielskiego króla”, „Snowbordaci”, „Raftaci”. Ze starszych komedii warto obejrzeć film „Jak utopić doktora Mraczka” i oczywiście niezapomniane „Przygody dobrego Wojaka Szwejka”

movies

Nauka języka obcego w sposób niekonwencjonalny staje się coraz bardziej popularna.

Obecnie już nie tylko tradycyjne kursy języka obcego stwarzają możliwość nauki. Języków obcych można uczyć się na różne sposoby, wraz z rozwojem sieci internetowej i dostępem do większej ilości materiałów pomocnych w nauce tych sposobów jest coraz więcej. Oglądanie filmów jest jednym z wielu sposobów na naukę języka obcego. Nasi południowi sąsiedzi Czesi w swojej kinematografii posiadają bardzo różnorodny zbiór ciekawych filmów. Najbardziej znane są oczywiście czeskie komedie. Prawie wszyscy lubią ten rodzaj kina, dzieje się tak, dlatego, bo po prostu lubimy się śmiać. Oglądanie tego typu filmów pozwala zrelaksować się, rozluźnić, odstresować. Twórcy komedii tworzą je z zamiarem tego, aby widz oglądając ją śmiał się do rozpuku. Im więcej śmiechu tym lepiej. Jaki ma to związek z nauka języka czeskiego? Otóż udowodnione jest, że o wiele efektywniej uczymy się w sytuacji, kiedy jesteśmy zrelaksowani i radośni. Oglądając czeskiego komedie można z nich wynieść sporo dla siebie. O wiele łatwiej zapamięta się słówka czy wyrażenia, które oglądało się w przyjemnej atmosferze. Także lektorzy coraz częściej sięgają po tego typu materiały, dlatego, aby uczniowie podczas lekcji nie czuli się przytłoczeni nadmiarem wiadomości i znudzeni. Oglądanie czeskiej komedii, może być przerywnikiem w nauce. Będzie to jednak przerywnik, który również będzie uczył.

Skuteczna i samodzielna nauka języka obcego polega na tym, aby korzystać ze wszystkich możliwych materiałów do nauki, które sprawiają radość i pozwalają się przy tym bawić.

Jeśli jednak jakakolwiek wybrana forma nauki zaczyna nużyć i być skomplikowana to najlepiej zastosować inną formę przyswajania wiedzy. Niektóre z metod do samodzielnej nauki języka czeskiego są dobre na samym początku, natomiast później tracą z wielu powodów na swojej efektywności. Tak może być na przykład z bajkami w języku czeskim, gdzie dla osoby początkującej mogą być atrakcyjne i ciekawe, natomiast po jakimś czasie oglądanie ich nie będzie efektywne. Nauka języka czeskiego, jeśli ma przynieść efekt powinna być systematyczna. Takie postępowanie jest zresztą zalecane w nauce każdego języka obcego. Na naukę nie trzeba poświęcać długich godzin. O wiele lepiej jest, jeśli będzie się ona odbywała regularnie nawet, jeśli byłoby to pół godziny dziennie. Na naukę każdego języka obcego składają się cztery umiejętności takie jak: rozumienie ze słuchu, czytanie, pisanie, oraz mówienie. Oglądanie czeskich komedii zdecydowanie pomaga bardziej rozwinąć element, jakim jest rozumienie ze słuchu. Ma wpływ również na wzbogacenie słownictwa, a jeśli są to komedie z tekstem pisanym to również pomaga zapamiętać niektóre zależności występujące w języku pisanym. W samodzielnej nauce jednym z etapów jest praca z native speakerem (Preply – nauka czeskiego online), o ile ciekawsza będzie to rozmowa, jeśli dotyczyła będzie obejrzanych wcześniej czeskich komedii. Nawet, jeśli język czeski będzie znało się już na poziomie zaawansowanym to nie jest wskazane spoczęcie na laurach. Język obcy nieużywany, na co dzień ulega zapomnieniu, warto, od czasu do czasu sobie go przypomnieć czytając książkę, artykuł, słuchając radia czy też oglądając jedną z licznych komedii czeskich.

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*