Biuro Informacji Kredytowej i jego rola w zgłoszeniu wniosku na firmową pożyczkę

4764901_2_building-business-credit-loan

Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która gromadzi dane o historii kredytowej klientów banków. Jakie znaczenie mają te dane, gdy mamy firmę i staramy się  dla niej o kredyt?

BIK i historia kredytowa 

Do instytucji trafiają informacje o tym, czy klienci rzetelnie spłacają swoje kredyty. BIK ma zatem informacje o danych osobowych osób, które zaciągnęły pożyczki, wie jaki rodzaj kredytu każdy zaciągnął (hipoteczny, studencki etc.), informacje o wysokości rat oraz w jakiej kredyt był walucie. Słowem BIK dysponuje całą historią kredytową wszystkich, którzy brali pożyczki, a te dane mogą mieć znaczenie dla banku przy podejmowaniu decyzji o tym, czy komuś przyznać kredyt czy nie.

Historia kredytowa a kredyt na firmę

Co więc w sytuacji, gdy mamy nie najlepszą historię kredytową w BIK (na przykład mamy duże spóźnienia w spłacaniu rat), ale zakładamy firmę? Czy w tej sytuacji możemy liczyć na kredyt bankowy na dobrych warunkach? Niestety, w BIK-u każdy jest wpisany jako osoba fizyczna, więc nie ma tu żadnego rozdziału pomiędzy kredytami wziętymi na cele prywatne, a kredytami na przedsiębiorstwo. Dla Biura nie ma znaczenia, czy ta firma ma duże obroty i jak radzi sobie na rynku, choć zwykle ma to znaczenie dla banku, który w końcu zawsze podejmuje ostateczną decyzję.

Jak polepszyć swoją historię w BIK 

Załóżmy więc, że nosimy się z zamiarem wzięcia większego kredytu na firmę. Możemy być pewni, że bank zapyta Biuro o naszą ocenę punktową (dobrze jest mieć konto w banku w którym chcemy wziąć pożyczkę). Warto pamiętać, że taka ocena może mieć wpływ nie tylko na to, czy ostatecznie dostaniemy kredyt czy nie. Ocena BIK może mieć też wpływ na wysokość rat, oprocentowanie kredytu i inne jego warunki. Wysoka ocena z BIK-u świadczy bowiem o tym, że dla banku możemy być dobrym i rzetelnym klientem. A takiego klienta banki zwykle bardzo chcą pozyskać, więc możemy liczyć, że zaproponują nam dobrą ofertę. Jak więc poprawić swoją ocenę? Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że brak oceny wcale nie jest dla banku dobrą informacją. A jeśli ktoś nigdy w życiu nie spłacał kredytu, to w BIK-u właśnie w ogóle nie będzie figurował. Jeśli więc zależy nam na uzyskaniu dobrego kredytu firmowego na jak najlepszych warunkach, możemy jakiś czas przed złożeniem wniosku zaciągnąć jakiś nieduży kredyt. Jeśli będziemy go regularnie spłacać, to nasza ocena powinna się zdecydowanie poprawić. Tę samą metodę zresztą stosuje wiele osób, które mają nie najlepszą historię kredytową z przeszłości.

BIK a forma działalności

Jeśli prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą to oczywiście wszystkie nasze kredyty rzutują na wiarygodność naszej firmy w BIK. Ale co jeśli mamy na przykład spółkę? Za spółki generalnie w polskim prawie odpowiada prezes oraz członkowie zarządu. Więc i oni będą najprawdopodobniej prześwietlani pod kątem historii kredytowej. Nie dotyczy to już jednak na przykład wspólników czy członków rady nadzorczej. I stosunkowo częstą praktyką jest, że niektórzy przedsiębiorcy po prostu rekrutują prezesa, gdyż sami nie mogliby się starać o dobre kredyty. Sami zaś zabezpieczają swoje interesy, właśnie wchodząc np. do rady nadzorczej albo kontrolują spółkę przez pakiet akcji.

Polecamy:
Najlepsze kredyty hipoteczne – czyli jak spełnić marzenie o własnych czterech ścianach

Skomentuj

Twój adres email nie będzie widoczny.

*